21 Mart Dünya Down Sendromu Günü

21  ve 3 rakamı özellikle tercih edildi (21.03)

10 Kasım 2011 tarihli Birleşmiş Milletler kararı ile 21 Mart tarihinin Dünya Down Sendromu Günü olarak resmi olarak tanınıyarak onayladı. 21 Mart tarihinin seçilmesindeki en önemli neden ise down sendromlu bireylerde 21’inci kromozomun 3 tane olmasını simgeliyor.

Dünya Down Sendromu Gününün amacı Down sendromlu insanları ve halkı biliçlendirmek, haklarını savunabilmek için küresel tek bir ses olabilmektir. Bunun içinde Down sendromlu insanlarla çeşitli etkinler ve faaliyetler düzenlemektedir.

Bu yüzden, her yılın 3. ayının 21. günü “Dünya Down Sendromu Günü” olarak ilan edilmiştir. Bu özel gün artık ülkemizde de kutlanıyor. 

Ulusal Down Sendromu 21 mart 2012 de Dünya Down Sendromu günü ne katılan herkese teşekkür ediyor. 2012 yılında Dünya Down Sendromu günün 7. yılı kutlandı.Ama resmen tanınması 2012de oldu.Kutlamalar gerçekten de küresel ölçekte yapıldı. Biz Down Sendromlu aileleri, arkadaşları ve onlarla yaşayan herkes ve mümkün olduğunca çok kişinin katılımı ile etkinlik ve aktivitelerle topluma katılım mesajımızı herkesle paylaşmayı başardık.

Haydi bize katılın.

 

21 mart logo