Down sendromu tarihe mi karışıyor?

Down sendromu tarihe mi karışıyor? Öğrenme Eksikliğini Tersine Çeviren Bileşik

Trizomi 21’li bireylerde- yaygın olarak down sendromu olarak bilinen-  bazı önemli kavramları öğrenmek ve hatırlamak zorlaştırıcı olabilmektedir çünkü beyin yapıları olması gerektiği kadar gelişemez.  Fakat şimdi, uzmanlar Trizomi-21 ile benzer koşullarda fareler üzerinde öğrenme eksikliklerini tersine çevirecek, bilişi artıracak bileşik keşfetti.

4 Eylül tarihinde yayınlanan yeni bir çalışmaya göre; bilim adamları doğum günlerinde genetikleriyle oynanmış farelerin beyinlerine enjekte edilen bir molekül ile tedavi edilen fareler normal fareler gibi davranırken diğerlerine göre daha iyi büyüme ve gelişme izledi.

John Hopkins Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan Dr. Roger Reeves, Trizomi-21’in bireylerde oluşturduğu farklılıkları incelediklerini, Down sendromlu kişilerin çoğunun beyinciğinin normalden küçük olduğunu belirterek, keşfedilen molekülün beyinciğin normal şekilde büyümesini sağladığını vurguladı.

Down sendromu 21. Kromozomun normalde 2 kere kopyalanması yerine 3 kez kopyalanması sonucu oluşan bir durumdur. Bu nedenle düşük ve orta düzeyde zihinsel engel, farklı yüz özellikleri, kalp rahatsızlıkları ve diğer sağlık sorunlarına yol açar.

Önceki araştırma sayesinde, Reeves down sendromlu bireylerde diğer farklı durumun beyinciklerinin normale göre %60 daha küçük olduğunu buldu. Büyüme için önemli olan beyinin bu bölümü için, beyindeki bazı hücreler doğumdan sonra bölünüp kısa zamanda çoğalır.  Reeves, Down sendromlularda görülen bu eksiği molekül yardımıyla teşvik edeceklerini söyledi.  Bu teoriyi, genetikleriyle oynanmış fareler üzerinde denedikleri ve gözlemledikleri birçok durumun down sendromlu bireylerle benzer olduğunu bilgisini paylaştılar.  Reeves, doğumdan hemen sonra enjekte ettikleri molekül yardımıyla normal gelişimi gözlemlediklerini söyledi. Araştırmacılar bir adım daha ileri giderek suyun altında deneysel düzeneklerle farelerin ne kadar sürede kaçacaklarıyla ilgili hafıza ve öğrenme yeteneklerini ölçen çalışmalar yaptılar. Reeves, bu deneylerle ilgili bir sonuç beklemediklerini ama 3 ay sonra genleriyle oynanmayanlarla aynı performansı sergilediklerini gözlemlediklerini paylaştı. Reeves, enjeksiyonu nasıl yapmaları gerektiği ve bu işlemin yan etkileri olup olmadığıyla ilgili araştırmaların yapılacağını söyledi ve gelecek çalışmaların umut vaat ettiğini paylaştı.