BİZİ İZLEMEYİN

özal cats

SEYİRCİ KALMA.
En azından paylaş, bizi hayırseverlerle BULUŞTUR.
EVET Türkiye Cumhuriyeti eğitim sisteminin, ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLARLA ilgili olumsuz yanlarını siz düzelteceksiniz, hep birlikte düzelteceğiz. Umarım yüreğinizdeki güzellik ortaya çıkar.

Özel eğitim sınıfları bu sistemin en çok problem yaşayan “kimsesiz” konumunda olan sınıflarıdır.
Öncelikle eğitim yöntecileri, ardındanda engelsiz insanlar bu sınıfı açmamak için ellerinden geleni yaparlar. Yürekli Rehberlik Araştırma Merkezleri ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri hemen hemen her okula bir özel eğitim açma kararı alır. Ancak İlçe Eğitim Müdürleri okul müdürlerine bu kararı uygulatmakta güçlük çeker, hatta birçoğuna uygulatamaz. Bu sınıfların sayılarının artması gerektiğini düşünürken, tam tersi durum oluşması bizleri üzüyor.
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 26. maddesinde “Herkesin eğitim hakkı vardır” ifadesi vurgulanmıştır. Bu yüzden de ülkemizde engelli bireylerin, engelsiz bireylerle eşit eğitim ve yaşam fırsatlarından yararlanmaları için birçok yasal, idari ve eğitsel düzenlemeler de oluşturulmuştur. Kağıt üstünde çok güzel olsa da sıklıkla ne kadar uygulanabilir olduğu tartışılmaktadır.

Ülkemizde 8,5 milyon engelli birey bulunmaktadır, yani her 9 kişiden biri engellidir. 4milyon engelli hiç eğitim alamamaktadır veya eğitim alması engellenmektedir. Engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatın bir parçası olmaları önündeki en büyük engel eğitimsizliktir.

Kaynaştırma ile ilgili olarak bugüne kadar birçok proje yapıldı, fakat istenilen sonuçlar bir türlü alınamadı. Çünkü, toplumun diğer kesimi olan engelsizlerin, çocuklarımızın eğitim hakkını kabul etme katsayıları çok düşük. Kaynaştırma lütuf değil haktır.
ABD’de özel gereksinimli öğrencilerin %95’i kaynaştırma eğitimi almaktadır. Bizim kaynaştırma oranımız ise %10. SİZCE NEDEN?

Kaynaştırma uygulamalarında yaşanan sıkıntıların temelinde, öğretmenlerin ve ailelerimizin bilgi, yöntem, teknik ve tutumlarındaki eksiklik ve bir yol haritasının olmaması önemli bir etkendir

Her nedense özel eğitim sınıfları açmak için sınıf bulunamaz bir türlü… Bulunsa da bodrum katı, kömürlük, tavan arası gibi ücra yerler düşünülerek bu öğrencilere eğitim ortamı yaratılmaya çalışılır. Ayrı teneffüs saatleri koyup, bir arada olmamaları sağlanıyor, sora da kaynaştırma eğitimi veriyoruz deniyor. Tam tersi durumlar da var. iyi koşullarda özel eğitim sınıflarını açan okul müdürlerini ve Milli Eğitim Müdürlerini tenzih ederim. Örnek gösterilecek çok sayıda müdür mevcut.

Özel eğitim adı üzerinde eğitim süresi boyunca kişiye özel bir hizmet alması demektir. Ülkemizdeki Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri bu amaçla kurulmuş olup algılama ve öğrenme engeli olan bireylere hizmet vermek üzere teşkilatlanmıştır. Maalesef uygulama sayıları çok düşük. Özel eğitim sınıfı açmamak adına yarış var

Ne kadar çok hakkımıza sahip çıkarsak okadar çok çocuğumuz hakkı olan kaynaştırma eğitimini almak için okullara gidecek. Sadece konuşan, şikayet eden kişi konumundan çıkıp, topluma ve çocuklarımıza değer katalım. BİZ İNANIYORUZ, BİRLİKTE İNANIRSAK DEVLET DE BİZE İNANIR. KAZANAN ÇOCUKLARIMIZ OLUR. (Proje Tüm Engelli, Özel gereksinimli grupları kapsıyor)

Özel Eğitim Sınıflarının (Yarı Zamanlı Eğitim Kaynaştırma Sınıflarının) fiziki şartlarının iyileştirilmesi için proje başlatmak istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol yapıp, KAYNAŞTIRMA nın yaygınlaştırılması yarı kaynaştırma eğitimi alan çocuklarımıza ve okullarına değer katmak için, Aileler olarak biz de birşeyler yapabilir miyiz? Herşeyi Devletten bekleyemeyiz ve zamanımız da yok. Çocuklarımız Büyüyor.

Kaynaştırmanın yaygınlaştırılması en büyük amacımız. Özellikle tam kaynaştırmanın. Ama, durumu içler acısı olan, öncelikle İzmir de bulunan özel eğitim sınıfların fiziki şartlarının iyileştirilmesi için öncelikli çalışma başlatacağız. Hatta fiziki şartlar yüzünden açılamayan, birçok okulda olması gereken özel eğitim sınıfların açılması içinde çalışma yapacağız. MEB ile yapılacak protokol sonrasında hizmet verilen sınıflara ilgili şirketlerin veya kişilerin isimleri verilecek.
Eğer çocuklarımızın herkese yer var diyen ve insana her koşulda değer veren bir dünyada yaşamalarını istiyorsak, evet, tam kaynaştırma ve özel eğitim sınıfı uygulamasını her okula yaygınlaştırmamız gerekli.
Çok küçük rakamlarla birçok çocuğumuzun okula gitmesini sağlayabilir hayatlarına ve hayatımıza artı değer katabiliriz.
Bizler bu işin öncüleriyiz. Sistemi sürekli zorlamalıyız. Aileler olarak sadece adı kaynaştırma olan uygulamaları reddedip, daha iyi bir eğitime hakkımız olduğunu herkes bilmeli.

Tüm çocuklarımızın hak ettikleri en iyi eğitimi aldıkları, günleri de görebilmek dileğiyle.

Önerilerinizi ve desteklerinizi bekliyoruz.

İyilikler İçinde Kalın
ULUSAL DOWN SENDROMU DERNEĞİ
Dünyanın En Gönüllüsü_Avrupanın En Gönüllüsü (Eaton Stover Award USA)
Türkiye’nin Fark Yaratanı (Sabancı Vakfı TR)
Ulusal Down Sendromu Derneği Başkanı
Elektrik Elektronik Mühendisi
info@ulusaldown.com